باحضور فن‌پرسی و رونی ، بسیاری از تولد یک زوج انفجاری و طوفانی در خط حمله‌ی منچستریونایتد سخن می‌گویند.

سایت گل-پس از کش و قوس‌های فراوان رابین فن‌پرسی ، ستاره‌ی باشگاه آرسنال راهی باشگاه پرافتخار منچستر یونایتد شد. اما نکته‌ای که در این انتقال نهفته است ، آن است که در این انتقال هیچ نشانه‌ای از فلسفه‌ی منچستر یونایتد در جذب بازیکن دیده نمی‌شود و به نوعی این انتقال مخالف فلسفه‌های شیاطین سرخ است.

پیش از این دیمیتار برباتوف در سال 2008 درحالی راهی اولترافورد شد که بیش از 27 سال سن داشت. با این حال خرید برباتوف به هیچ عنوان مخالف فلسفه‌ی شیاطین سرخ نبود و او ارزش فروش مجدد را برای این باشگاه داشت.

در این میان فن‌پرسی 29 ساله هیچ‌گونه ارزش فروش مجدد برای باشگاه در پی نخواهد داشت. این ستاره‌ی نامدار با رقمی معادل 24 میلیون پوند راهی اولترافورد شده است و رقم تخمینی دستمزد سالیانه‌ی او در طول چهارسال قرار دادش با باشگاه منچستریونایتد ، چیزی در حدود 40 میلیون پوند می‌باشد. به این ترتیب این انتقال چیزی شبیه به یک قمار بزرگ برای این باشگاه محسوب می‌گردد.

در بزرگی و قابلیت‌های منحصربفرد رابین هیچ‌گونه شکی وجود ندارد ، او از تاریخ یکم ژانویه سال 2011 تا کنون در 55 بازی از لیگ برتر جزیره ، 48 گل به ثمر رسانده که خود آماری بسیار قابل توجه است. او در آگوست سال 2008 تاکنون پیشرفت قابل توجهی داشته است و از آن زمان تاکنون در لیگ جزیره بیش از هر کس دیگری پاس گل داده است ، او با دادن 33 پاس گل درصدر برترین‌های لیگ جزیره قرار دارد.

اما آیا تضمینی در تکرار درخشش‌های این ستاره در جمع شیاطین سرخ وجود دارد ؟ بدون شک قرارگیری فن‌پرسی و وین رونی در کنار یک‌دیگر ، سر الکس فرگوسن را به سال 1999 خواهد برد ، جایی‌که دوایت یورک و اندی کول در کنار یک‌دیگر 52 گل را به ثمر رساندند و منچستر را موفق به کسب یک سه‌گانه‌ی ارزشمند کردند.

فصل گذشته رونی و فن‌پرسی در مجموع 72 گل به ثمر رساندند و هر دو در تیم برتر سال فوتبال جزیره نیز حضور داشتند. فن‌پرسی با درخشش چشمگیر خود در فصل گذشته توانست عنوان برترین بازیکن سال فوتبال جزیره را از آن خود کند و رونی نیز پس از او یکی از کاندیداهای اصلی کسب این عنوان بود.

حضور رونی و فن‌پرسی در کنار یک دیگر یک ترکیب فوق‌العاده و رویائی را در خط حمله‌ی منچستریونایتد بر روی کاغذ ایجاد خواهد کرد ، اما سوال چالش‌برانگیزی که مطرح است ، آن است که آیا این ترکیب در واقعیت نیز عملی است یا خیر ؟ یا آیا رونی خود را در کنار فن‌پرسی تطبیق خواهد داد یا خیر ؟

رونی و فن‌پرسی ، هر دو قابلیت‌های غیرقابل انکاری را برای بازی در راس خط حمله را دارند و با حضور در این پست توانسته‌اند در تیم‌های خود موفقیت‌های چشم‌گیری را کسب کنند. اما نکته‌ی جالب آن است که هر دو آن‌ها توانائی حضور و تطبیق‌پذیری در پست‌های جایگزین دیگری از جمله مهاجم کاذب را دارا می‌باشند.

با این حال ، آن‌چه در سال‌های اخیر مشهود و بارز بوده است ، درخشش و عطش این دو مهاجم برجسته در امر گلزنی بوده است. این دو بازیکن با حضور خود سر و سامانی جدی به خط حمله‌ی تیم‌های خود داده اند و خط حمله‌های تیم‌های خود را از سایر تیم‌ها برجسته کرده بودند و در زمره‌ی بهترین‌ها قرار داده بودند و حالا هر دو آن‌ها در منچستریونایتد حضور دارند و این یک اتفاق ویژه برای شیاطین سرخ خواهد بود.

اما آن‌چه مهم است آن است که رونی هیچ‌گاه دوران موفقی را در کنار هم‌تیمی‌های مهاجم خود نداشته است. او هیچ‌گاه از در کنار روود فن نیستلروی بودن ، احساس راحتی نکرد. چرا که نیستلروی نیز همچون رونی از این‌که مهاجم اصلی باشد ، لذت خاص می‌برد. اما بزرگ‌ترین شکست رونی مربوط به زمانی است که استعداد بی‌سابقه‌ای همچون کریستیانو رونالدو ، در کنار او حضور داشت و باعث شد رونی برای شکوفا کردن استعدادهای خود سال‌ها پشت خط بماند.

رونی با خاویر هرناندز و دیمیتار برباتوف نیز وضعیت مشابه داشت. با این وجود رونی در فصل گذشته با دنی ولبک در شرایط متفاوتی قرار داشت و بارغه‌های از درک متقابل را می‌توانستیم در بازی این دو در کنار هم مشاهده کنیم.

با اتخاذ سیستم 2-4-4 ، می‌توان انتظار داشت که فن‌پرسی و رونی در کنار یک‌دیگر در ترکیب اصلی حضور داشته باشند. طبیعی است در این شرایط یکی باید با یک شکاف در پشت مهاجم دیگر ، بکار گرفته شود. حالا باید منتظر بود و دید که کدام مهاجم از ترکیب اصلی فرگوسن کنار گذاشته می‌شود و کدامین مهاجمان به عنوان زوج خط حمله برگزیده خواهند شد ؟

هرناندز و ولبک باید بپذریند که باید برای انتخاب به عنوان مهاجم سوم شایطین سرخ بجنگند و مبارزه داشته باشند. سناریوی انتخاب مهاجم در باشگاه منچستریونایتد در این فصل بی‌شک به سود جوان‌های این تیم نخواهد بود و این‌که ولبک 21 ساله و هرناندز 24 ساله بخواهند انتظار قرارگیری در ترکیب ثابت داشته باشند ، رویا و انتظاری بسیار بلندپروازانه است که شاید هیچ‌گاه نیز تحقق نیابد.

درحالی که باحضور فن‌پرس ی و رونی ، بسیاری از تولد یک زوج انفجاری و طوفانی در خط حمله‌ی منچستریونایتد سخن می‌گویند ، پیوستن کایپتان توپچی‌های لندن به جمع شیاطین سرخ ، بطور حتم موقعیت عالی را برای فرگوسن ایجاد خواهد کرد که به ستاره‌ی ارزنده‌ی انگلیسی خود کمی استراحت بدهد ، مهاجمی که پس از پیوستن رونالدو به رئال‌مادرید ، بارسنگین خط حمله‌ی منچستر را به تنهائی به دوش کشیده است.

رونی در فصل گذشته 35 گل برای منچستریونایتد به ثمر رساند که از این تعداد 27 گل را در لیگ برتر به ثمر رسانده بود. در مقابل خاویر هرناندز و ولبک به ترتیب فقط 10 و 9 گل به ثمر رساندند و این امر علاوه بر آن‌که اختلاف سطح بسیار زیاد این دو با رونی را نشان می‌دهد ، از سنگینی بسیار زیاد مسئولیت رونی در خط حمله‌ی شیاطین سرخ حکایت دارد.

خوشحالی هواداران منچستریونایتد بابت جذب فن‌پرسی کاملا قابل درک است ، اما جذب این ستاره نباید باعث فراموشی ضعف سایر خطوط این تیم شود. در این شرایط بدون تردید باید به انتظار آن نشست که فرگوسن برای پوشش نقاط ضعف خود از جوان‌ها استفاده نماید.

در حال حاضر فابیو داسیلوا ستاره‌ی 22 ساله‌ منچستر بطور قرضی به کوئیزپارک رنجرز انتقال پیدا کرده است تا جایگزینی برای پاتریس اورا در پست دفاع چپ وجود نداشته باشد. ستاره‌ی فرانسوی بسیار خوش‌شانس است که با وجود آسیب‌پذیری خود در فصل گذشته ‌، یک‌بار دیگر بدون هیچ تهدیدی بکار خود ادامه می‌دهد و سایه‌ی سرد هیچ بازیکن جایگزینی را احساس نمی‌کند.

در ادامه باید به مساله‌ی پویائی هافبک مرکزی بپردازیم ، همان مساله‌ای در منچستر بیش از همه مورد توجه بوده و خواهد بود. گرچه سال‌ها بود بسیاری از تیم‌ها حسرت موقعیت منچستریونایتد در این پست را می‌خوردند ، اما در حال حاضر فرگوسن شاید کمتر بتواند نشانی از آن پویائی را در خط هافبک مرکزی خود جستجو کند.

رایان گیگز و پل اسکولز در ماه نوامبر به ترتیب 39 و 38 ساله خواهند شد و دیگر آن ستاره‌های دوران جوانی نخواهند بود و هرلحظه به زمان بازنشستگی نزدیک‌تر می‌شوند. اندرسون و تام کلورلی در معرض مصدومیت هستند و دارن فلچر به تازگی از بند مصدومیت رها شده است و بطور آزمایشی در یک بازی دوستانه پا به میادین حرفه‌ای گذاشته است.

نیک پاول برای با نگاهی به آینده خریداری شده است و شینجی کاگاوا نیز به عنوان یک مهاجم مکمل یا یک مهاجم اصلی خریداری شده است ولی این بازیکن توانائی حضور در پست هافبک مرکزی را نیز خواهد داشت.

این مساله بدون شک به مایکل کریک این فرصت را خواهد داد تا استعدادهای خود را بیش از پیش شکوفا سازد و به عنوان مرد اول هافبک مرکزی خود را چهره سازد. با این حال او استعداد ویژه‌ای در شروع ضعیف دارد و در اوایل زمستان به روزهای اوج خود نزدیک می‌گردد.

حضور چهار مهاجم تراز اول نظیر فن‌پرسی ، وین رونی ، خاویر هرناندز و دنی ولبک این امتیاز را برای منچستر خواهد داشت تا تفاضل گل قابل توجهی را برای خود با سایر تیم‌ها ایجاد کند و در صورت رخ دادن شرایطی مشابه به شرایط فصل قبل ، قهرمانی را فقط به خاطر تفاضل گل کمتر واگذار نکند. در فصل گذشته منچستریونایتد علاوه بر 4 گلی که بیش‌تر از سیتی خورده بود ، 4 گل نیز کمتر از سیتی به ثمر رسانده بود و این امر سبب شد تا قهرمانی را از دست دهد. با این حال داشتن خط حمله‌ی طوفانی فقط نیمی از معادله‌ی داشتن تفاضل گل برتر را حل خواهد کرد. برای حل نیمه‌ی دیگر باید به خط دفاع پرداخت تا موازنه‌ی خوبی بین خط دفاع و حمله ایجاد گردد و تیم شرایط متعادلی را پیدا کند.

جذب یک بازیکن صاحب‌نام و باکارنامه‌ای همچون فن‌پرسی شاید بتواند نقطه‌ی اتکائی برای این تیم در راه رسیدن به موفقیت باشد ، اما به هیچ‌وجه نمی‌توان این تک ستاره‌ی خط حمله را تضمینی برای موفقیت یک تیم دانست.

نکته‌ی جالب آن است که منچستریونایتد می‌تواند با تشکیل زوج رونی و فن‌پرسی ، جدال جذاب و پایاپایی را با زوج تبس و آگوئرو در تیم هم‌شهری در خط حمله داشته باشد.

درنهایت باید گفت انتقال فن پرسی گرچه مطابق فلسفه‌ی منچستریونایتد نبود و او نزد هواداران آرسنال یک توپچی خیانت‌کار محسوب شد ، اما فراموش نکنیم که او سودی معادل 24 میلیون پوند برای آرسنال در پی داشت.      

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 مرداد 1391    | توسط: Masoud D.B    | طبقه بندی: ورزش،     |
نظرات()